Θρυλική ανατροπή!

Με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά (87’ Κόστα, 89’ Ιντέγε) ο Ολυμπιακός κέρδισε με 3-1 τον Παναθηναϊκό στο «Γ. Καραϊσκάκης», κάνοντας ανατροπή στο ντέρμπι. Προηγήθηκαν με Μπεργκ (3’) οι «πράσινοι», ισοφάρισε ο MVP Καμπιάσο (38’).

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι «αιωνίων» με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό. Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν με ανατροπή (3-1) τους «πράσινους» στο «Γ. Καραϊσκάκης», χάρη σε δύο γκολ στα τελευταία λεπτά.

Ο Παναθηναϊκός σόκαρε με το… καλημέρα τους γηπεδούχους, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα. Μετά από εξαιρετική κάθετη του Λέτο, ο Μπέργκ νίκησε με πλασέ τον Ρομπέρτο, «γράφοντας» το 1-0 για το «τριφύλλι».

Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα, όμως το σουτ του Καμπιάσο στο 5’ έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Στιλ, ενώ στο 9’ ο γκολκίπερ των «πρασίνων» μπλόκαρε το μακρινό σουτ του Τσόρι. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τον Ολυμπιακό, ο οποίος δυσκολεύονταν να βρει χώρους και δεν μπορούσε να γίνει απειλητικός.

Η ομάδα του Αντρέα Στραματσιόνι έκλεινε όλους τους διαδρόμους προς την εστία και προσπαθούσε να χτυπήσει στην κόντρα, «αγγίζοντας» ένα δεύτερο γκολ στο 28’. Ο Ταυλαρίδης βρέθηκε απέναντι στον Ρομπέρτο, αλλά ο Ισπανός πορτιέρο απέκρουσε εντυπωσιακά, κρατώντας το 0-1.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις ευκαιρίες στο 32’, όμως το σουτ του Φουστέρ από καλή θέση, έφυγε δίπλα από το δοκάρι. Έξι λεπτά μετά, η ομάδα του Μάρκο Σίλβα κατάφερε να ισοφαρίσει με ένα γκολ που έφερε αντιδράσεις. Ο Καμπιάσο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο βοηθός έδειξε οφσάιντ επειδή ήταν ακάλυπτος ο Ντομίνγκες. Ωστόσο κατόπιν συνεννόησής του με τον Κύζα, ο διαιτητής έδειξε σέντρα, θεωρώντας ότι ο Αργεντινός δεν επηρέαζε καθόλου την φάση.